جستجو

ضرورت اصلاح قوانین و ضوابط ساخت و ساز بافت باغات تفت

  • صفحه اصلی
  • ضرورت اصلاح قوانین و ضوابط ساخت و ساز بافت باغات تفت
تفت

نشست هم اندیشی معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری تفت و سرپرست دفتر نمایندگی نظام مهندسی این شهرستان پیرامون اصلاح قوانین و ضوابط ساخت و ساز بافت باغات برگزار شد.

سرپرست دفتر نمایندگی شهرستان تفت ضمن تبیین جایگاه نظام مهندسی ساختمان و تاکید بر اهمیت نقش این سازمان در نظم بخشیدن به امر ساخت و ساز ، خواستار حمایت و همراهی سایر دستگاه ها برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از خدمات مهندسی در بین مردم شد.

ابوالفضل فرساد افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان بعنوان تنها سازمان صنفی و تخصصی در امر ساخت و ساز به دور از هرگونه مسائل جانبی و حاشیه ای ، تنها با هدف ارتقاء کیفیت ساخت و سازها  می تواند نقش کلیدی و ارزشمندی را ایفا نموده و از اين طریق باعث حفظ سرمایه های مالی و جانی مردم گردد.

وی باغات انار را شناسنامه ی شهر تفت خواند و تخریب آن ها را از بین بردن هویت و اصالت این شهر دانست که متاسفانه در چند سال اخیر این اتفاق شوم در حال رخ دادن است.

سرپرست دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان تفت اظهار کرد : برخی از ضوابط و شیوه نامه های طراحی در بافت باغات قابل اجرا نیست که با اصلاح این ضوابط می توان کمک شایانی برای واقعی تر شدن طراحی و اجرای ساختمان ها در این بافت کرد.

فرساد عدم تطابق ضوابط شهرسازی و ضوابط میراث فرهنگی در زمینه طراحی ساختمان ها در بافت باغی را کاملا مشهود خواند و خواستار اصلاح این قوانین شد.

سرپرست دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان تفت برلزوم استفاده از توان فنی و تخصصی کارشناسان و مهندسین سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد و گفت : این سازمان برای ارائه مشاوره و حل و فصل مشکلات و اصلاح قوانین و ضوابط طراحی باغات و همچنین ارائه نظارت واقعی بر روند ساخت و ساز در این بافت ارزشمند آمادگی کامل دارد .

وی خواستار تشکیل جلسات و کارگروه های تخصصی حول محوراصلاح ضوابط طراحی شد و افزود: بااعمال نظارت واقعی و الزام مراجع قانونی به شدت عمل در خصوص متخلفین  از تخریب بیش از پیش بافت ارزشمند باغات تفت جلوگیری به عمل آورند.
معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری تفت بر ضرورت استفاده از دانش فنی و تخصصی مهندسین در تمامی عرصه های عمران و آبادانی تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود با فرهنگسازی و تلاش همه جانبه در راستای جلب اعتماد عمومی بتوان سازمان نظام مهندس ساختمان را به جایگاه اصلی خویش سوق داد و افکار عمومی را برای استفاده از دانش فنی مهندسین در زمینه طراحی ، نظارت و اجرای ساختمان ها آماده کرد.

مهندس احمدیان همچنین باغات تفت را سرمایه ی این شهر دانست و تلاش برای حفظ این بافت ارزشمند از مهمترین وظایف دستگاه های ذیربط خواند.

وی خواستار عزم عمومی و همگامی سایر مراجع ذیربط با موضوع ساخت و ساز اعم از شهرداری ، سازمان نظام مهندسی ساختمان ، سازمان میراث فرهنگی و دادگستری شد و برگزاری جلسات مشترک بین مراجع ذیربط را راهگشای حل مسائل ، اصلاح ضوابط و در نتیجه جلوگیری از تخریب بیش از پیش باغات خواند.

شهرستان‌