جستجو

مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان چراغ راه مهندسان

  • صفحه اصلی
  • مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان چراغ راه مهندسان
حسینی

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ملاک عمل سازمان آتش نشانی است و نقشه های ساختمان باید مطابق با این مبحث طراحی شود.
مدیر آموزش سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی مرکز استان در گفتگو با روابط عمومی سازمان با اشاره به این مطلب بیان داشت: طراحان اولین قدم را در احداث ساختمان برای رعایت ضوابط ایمنی برمی‌دارند و صرفاً زیبایی بنا نباید ملاک کار آنها قرار گیرد.
مهدي حسینی، ضوابط ایمنی مطرح شده در مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان را چراغ راهی برای طراحان در اجرای نقشه های ساختمانی دانست و گفت: در صورت تغییر نقشه اصلی، رعایت حداقل ضوابط ایمنی در نقشه های جدید و استعلام از سازمان آتش نشانی برای پیشگیری از مشکل در حین اجرا ضروری است تا با حضورکارشناسان آتش نشانی در محل ساختمان و ارائه راه حل جایگزین، نقشه ها اصلاح شود.
ناطق با استناد به مباحث ۱۳ و ۳ مقررات ملی ساختمان، گفت: نقشه های معماري و تأسیسات برقی ساختمان قبل از صدور پروانه و اجرای سیستمهای اعلام و اطفاء حریق با هدف رعایت ضوابط ایمنی تدوین می شود و شامل دسترسی خودروهای آتش نشانی، راه های خروج با پله، ارتفاع پله، تعداد دستگاه‌ پله، موقعیت بالکن و پنجره ها و راههای فرار در زمان پایان کار ساختمان است.
به گفته وی، در صورت نبودن تناقض با ضوابط ایمنی، سازمان آتش نشانی به استعلام شهرداری جهت صدور پایان کار پاسخ مثبت می دهد.
 وی برگزاری دوره‌های آموزشی برای ناظرین، کارشناسان دفاتر طراحی مهندسی، مهندسان بررسی کننده نقشه، انبوه سازان و مهندسان راه و شهرسازی را از اقدامات سازمان آتش‌نشانی برشمرد و اظهار داشت: اخیراً طی جلسه ای ضوابط به‌روزرسانی شده را در اختیار مهندسان گروه مکانیک قرار داده ایم.