جستجو

تهیه بسته آتش نشانی ساختمان در کمیسیون تخصصی مکانیک سازمان

  • صفحه اصلی
  • تهیه بسته آتش نشانی ساختمان در کمیسیون تخصصی مکانیک سازمان
رئیس سازمان

کمیسیون تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، شیوه نامه ای را آماده کرده که برمبنای آن کلیات دستورالعمل‌ها، آیین نامه ها، ضوابط و استانداردهای به روز رسانی شده آتش نشانی در ساختمان، به صورت یک بسته کامل درآمده است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان، این بسته با هدف رعایت کلیه مقررات مربوط به پیشگیری از وقوع حریق و اطفاء آن در زمان بحران، در اختیار دفاتر طراحی مهندسی قرار می گیرد و مهندسان مکانیک ، برق، عمران و معماری در زمان طراحی با رعایت مفاد این شیوه نامه،طراحی ها را انجام  خواهند داد.

 « علی اصغر زحمتکش» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، که به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی با روابط عمومی سازمان گفتگو می کرد افزود: بعد از حادثه پلاسکو ضوابط سختگیرانه‌تری برای طراحی و اجرای نقشه های استاندارد مرتبط با آتش نشانی در دستور کار قرار گرفته و کلیه دفاترمهندسی می بایست در طراحی نقشه ها، مسائل مربوط به اعلام و اطفاء حریق، نحوه خروج ساکنان، دسترسی ها، پنجره ها و سایر موارد مندرج در مبحث سوم مقررات ملی ساختمان را با دقت و وسواس لازم رعایت کنند.

به گفته عضو مکانیک هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان، نصب آب فشان در تمام فضاهای ساختمان های مشمول طرح ضروری است و علاوه بر آن، تأمین فضاهای مناسب پله ها، تعبیه جعبه های آتش نشان و احداث پله فرار در ساختمانهای ۶ طبقه و به بالا ، باید با حساسیت خاص رعایت شود.

 زحمتکش افزود: در صورتی که در مراحل عملیات اجرایی ساختمان، تغییراتی در نقشه صورت بگیرد، کلیه ضوابط مربوط به آتش نشانی باید به هر شکل ممکن اجرایی گردد و ناظرین وظیفه دارند طبق ضوابط، مراحل کنترل خود را به پیش ببرند تا در زمان اتمام ساختمان موارد از هر حیث رعایت شده باشد.

 عضو هیئت مدیره سازمان خطاب به مهندسان مکانیک و ناظرین تأکید کرد: باید مسائل مربوط به آتش نشانی در ساختمان به گونه ای رعایت شود که در زمان بهره‌برداری و دریافت پایان کار از نظر تأییدیه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، مشکلی پیش نیاید.

 وی در همین ارتباط آموزش ناظرین را مهم خواند و گفت: ما درصدد هستیم آموزش های مربوط به پیشگیری و اطفای حریق در ساختمان ها را در زمان تمدید پروانه مهندسان مکانیک پیگیری کنیم.

 زحمتکش تأکید کرد: اگر چه ضوابط آتش نشانی ویژه ساختمانهای بلند مرتبه است و در مورد ساختمانهای یک یا دو طبقه الزامی نیست ، اما به مالکین توصیه می‌شود در کلیه مراحل ساخت بنا، ضوابط مربوطه را مد نظر قرار دهند و آن را جزئی از حقوق شهروندی خود قلمداد نمایند.