جستجو

زمینه انتقال تجربیات وین و یزد در حوزه صنعت ساختمان فراهم است

  • صفحه اصلی
  • زمینه انتقال تجربیات وین و یزد در حوزه صنعت ساختمان فراهم است
1

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد و سفیر اتریش در ایران به منظور هماهنگی لازم جهت برگزاری نمایشگاه آثار «اتو واگنر» و گسترش تعاملات دوجانبه دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، مهندس مجتبی فرهمند در دیدار با سفیر اتریش گفت: از آنجا که یزد به عنوان تنها شهر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید روابط فرهنگی و انتقال تجربیات با اتریش مخصوصاً در بخش حفاظت از شهرهای تاریخی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی از برگزاری رویدادهای فرهنگی به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی نام برد و افزود: به جهت اینکه برگزاری نمایشگاه «اتوواگنر» می تواند شروع خوبی برای ارتباطات فرهنگی بین دو کشور ریشه‌دار ایران و اتریش باشد سازمان‌نظام‌مهندسی با تمام توان این رویداد فرهنگی را با همکاری سفارت اتریش برگزار خواهد کرد.

مهندس فرهمند رابطه توسعه شهری و حفاظت از میراث جهانی را یکی از چالش های مهم شهر تاریخی یزد برشمرد و گفت: از این رو انتقال تجربه موفق شهر وین در برقراری رابطه توسعه و حفاظت از بافت های تاریخی و محلات قدیمی و همچنین توسعه اماکن فرهنگی همچون موزه ها و فضاهای تعاملی فرهنگی می‌تواند باعث پیشرفت اهداف حفاظت‌گرانه شهر یزد باشد.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط سازمان های غیر دولتی بخش مهندسی دو کشور یادآور شد: صنعت ساختمان بخش اعظمی از چرخش مالی کشور ایران را تشکیل می‌دهد که اهمیت این موضوع با تصمیم دولت جهت ساخت ۴ میلیون مسکن برای اقشار کم درآمدو سهم ۶۰ هزار واحدی استان یزد بیش از پیش نمایان می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد اضافه کرد: از آنجا که ساخت ارزان و سریع این واحدهای مسکونی مورد تاکید مسئولان کشور قرار دارد تجربه کشور اتریش در صنعتی سازی و اجرای سازه های پیش ساخته می‌تواند راهگشای مجریان این پروژه بزرگ باشد.

وی با اشاره به معرفی یزد به عنوان پایتخت شهرهای پایدار جهان خاطرنشان کرد: ساکنین یزد در گذشته در تعامل با طبیعت پیرامون خود و با استفاده از تکنیک‌های قنات، بادگیر و خانه های حیاط مرکزی، کنترل انرژی در ساخت و سازهای شهری را مدنظر قرار داده‌اند اما به دلیل کمبود منابع انرژی باید تا سال آینده برای تمام ساختمان ها برچسب مصرف انرژی تعریف کنیم که تجربه اتریش به عنوان کشور پیشرو درکنترل مصرف انرژی می‌تواند در این مسیر نیز راهگشا باشد.

مهندس مجتبی فرهمند با بیان اینکه یکی از وجوه مشترک بین شهرهای یزد و وین، مرمت بناهای تاریخی است، گفت:  هر چند سبک معماری یزد و شهرهای اتریش متفاوت است ولی اصول حفاظت کاملاً به یکدیگر نزدیک است و به همین دلیل می توان انتقال متقابل تجربیات را در دستور کار قرار داد.

 وی از مصالح ساختمانی به ویژه کاشی و سرامیک به عنوان یکی از سرفصل‌های مبادلات تجاری آینده یزد و کشور اتریش یاد کرد و افزود: آماده پذیرش خدمات مهندسی و تکنولوژی ساخت از کشور اتریش در جهت ارتقا بهره‌وری صنعت ساختمان در استان یزد هستیم.